Edmonton’s halal marketplace
Halal Delivered. Fresh. Halal meat and grocery delivery in Edmonton
Fresh & frozen halal meat, ethnic groceries & spices from trusted Edmonton stores, delivered to your door. Same-day or next-day.
- 900+
- Products
- 3
- Trusted stores
- 100%
- Halal
- 6PM
- Same-day cutoff
Simple process
Order in 60 seconds
No calls, no back-and-forth. Browse, order, delivered.
- Step 1
Browse & filter
Beef, lamb, goat, chicken, fish and groceries. Filter by fresh or frozen, cut and price.
- Step 2
Pick same-day or next-day
Order by 6 PM for same-day or any time for next-day delivery, every day.
- Step 3
Fresh to your door
Kept cold all the way. Meat is weighed when packed, so you pay the exact weight.
Everything halal
Shop by category
Top picks
Best sellers
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 3 lbWhole ChickenGreat for: Roast, Karahi, Biryani, Mandi$4.94 / lb Min. $14.82Minimum order: 3 lb3lb
-
Min. order: 2 lbGoat Mix Plate (With Bone)Great for: Curry, Karahi, Biryani$16.49 / lb Min. $32.98Minimum order: 2 lb2lb
-
Min. order: 2 lbChicken Legs & ThighsGreat for: Tandoori, Karahi, Biryani$4.39 / lb Min. $8.78Minimum order: 2 lb2lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 2 lbBeef Mix Plate (With Bone)Great for: Curry, Karahi, Biryani$9.34 / lb Min. $18.68Minimum order: 2 lb2lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 2 lbLamb Mix Plate (With Bone)Great for: Curry, Karahi, Biryani$15.39 / lb Min. $30.78Minimum order: 2 lb2lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 4 lb
-
Min. order: 5 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 3 lbWhole ChickenGreat for: Roast, Karahi, Biryani, Mandi$4.94 / lb Min. $14.82Minimum order: 3 lb3lb
-
Min. order: 2 lbChicken Legs & ThighsGreat for: Tandoori, Karahi, Biryani$4.39 / lb Min. $8.78Minimum order: 2 lb2lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 2 lbChicken DrumsticksGreat for: Tandoori, Karahi, Biryani$5.16 / lb Min. $10.32Minimum order: 2 lb2lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 1 lb
-
Min. order: 2 lbGoat Mix Plate (With Bone)Great for: Curry, Karahi, Biryani$16.49 / lb Min. $32.98Minimum order: 2 lb2lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 3 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 3 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 2 lb
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pkMenu Marinated Rahu Fish (800 g)Great for: Fish fry, Fish curry$15.39 / pkMinimum order: 1 pk1pk
-
Min. order: 5 lbWhole Rahu Fish (Scales Removed)Great for: Fish fry, Fish curry$6.59 / lb Min. $32.95Minimum order: 5 lb5lb
Shop by animal
Fresh cuts today
Quick & convenient
Ready to cook & frozen
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pkJam-e-Shirin Concentrated Syrup, Sugar-FreeGreat for: Summer drinks, Iftar$6.59 / pkMinimum order: 1 pk1pk
Why choose us
Edmonton’s trusted
halal marketplace
Everything you need from Edmonton’s halal stores, in one place.
100% halal
Every product comes from an established Edmonton halal store, and each product page shows which store supplies it.
Many stores, one order
Meat and groceries from several trusted stores in a single checkout and a single delivery.
Kept cold
Orders travel in coolers from the store counter to your door, so meat arrives as fresh as it left.
Same-day delivery
Order by 6 PM for same-day, any time for next-day. Free delivery on orders over $100.
South Asian · Arab · African
Specialty & ethnic grocery
-
Min. order: 1 pkPalak Super Basmati RiceGreat for: Biryani, Pulao, Everyday rice$16.49 / pkMinimum order: 1 pk1pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pkGuard Ultimate Longest Basmati RiceGreat for: Biryani, Pulao, Everyday rice$17.59 / pkMinimum order: 1 pk1pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pkJazaa Shahi Seekh Kabab Spice MixGreat for: Seekh and Shami kebab$2.74 / pkMinimum order: 1 pk1pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pkPalak Super Basmati RiceGreat for: Biryani, Pulao, Everyday rice$16.49 / pkMinimum order: 1 pk1pk
-
Min. order: 1 pkGuard Ultimate Longest Basmati RiceGreat for: Biryani, Pulao, Everyday rice$17.59 / pkMinimum order: 1 pk1pk
-
Min. order: 1 pkFalak Sella Extra Long Basmati RiceGreat for: Biryani, Pulao, Everyday rice$17.59 / pkMinimum order: 1 pk1pk
-
Min. order: 1 pkPalak Extreme Basmati RiceGreat for: Biryani, Pulao, Everyday rice$17.59 / pkMinimum order: 1 pk1pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pkChakki Fresh Whole Wheat Atta FlourGreat for: Roti, Chapati, Paratha$25.29 / pkMinimum order: 1 pk1pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pk
-
Min. order: 1 pkGreen World Melissa (Lemon Balm) Herbal TeaGreat for: Chai, Doodh patti$6.89 / pkMinimum order: 1 pk1pk
Fresh halal meat, delivered across Edmonton and area
Looking for halal meat near you in Edmonton? WeDoHalal brings fresh and frozen zabiha halal beef, lamb, goat, chicken and fish from trusted local halal stores and butchers straight to your door. Order online in a few clicks and choose same-day delivery (order by 6 PM) or next-day delivery (order by 11:59 PM), every day, across Edmonton, Sherwood Park, St. Albert, Spruce Grove, Leduc, Beaumont, Fort Saskatchewan, Stony Plain and more.
Our online halal meat shop covers everyday staples like lean ground beef, chicken breast and whole chicken, plus the specialty cuts that are hard to find at a regular grocery store: lamb shank for nihari, goat for biryani and mandi, trotters for paya, beef tripe, kabobs and sujuk. You will also find halal groceries, spices, snacks and sweets for Arab, South Asian and African kitchens.
Meat is sold by the pound and you only pay for what you get. We weigh every item when your order is packed and charge the exact amount. Delivery is free on orders over $100, and your first delivery is free with code FREEDEL.










































































